Contact Us   |   Sign In   |   Register
History of Service
Share |

 


 

President

 

Term

President

1998-2000

William Lees

2000-2002

Don Hardesty

2002-2004

Michael Glassow

2004-2006

Charles Niquette

2006-2008

Jeff Altschul

2008-2010

William Andrefsky

2010-2012

Ian Burrow

2012-2014

Lynne Sebastian

2014-2016

Pat Garrow

 


 

President-Elect

 

Term

President-Elect

1998-2000

Don Hardesty

2000-2002

Michael Glassow

2002-2004

Charles Niquette

2004-2006

Jeff Altschul

2006-2008

William Andrefsky

2008-2010

Ian Burrow

2010-2012

Lynne Sebastian

2012-2014

Pat Garrow

2014-2016

Terry Klein

 


 

Secretary/Treasurer

 

Term

Secretary/Treasurer

1998-1999

Rochelle Marrinin

1999-2001

Charles Niquette

2001-2003

Donn Grenda

2003-2005

C. Kristina Roper

2005-2007

Loretta Lautzenheiser

2007-2009

Deborah Rotman

2009-2011

Rochelle Marrinan

2011-2013

Kimberly Redman

2013-2015

Charles Niquette

 


 

Registrar

 

Term

Registrar

1998-2000

John Hart

2000-2002

Pat Garrow

2002-2004

Shaune Skinner

2004-2006

Pat Garrow

2006-2008

Paul Brockington

2008-2010

Dennis Gilpin

2010-2012

Amy Ollendorf

2012-2014

Danny Walker

2014-2016

Joan Deming

 


 

Grievance Coordinator

 

Term

Grievance Coordinator

1998-1999

David Browman

1999-2001

Elton Prewitt

2001-2003

Valetta Canouts/Hester Davis

2003-2005

Gary Moore/R. Berle Clay

2005-2007

R. Berle Clay

2007-2009

Glen Doran

2009-2011

Kay Simpson

2011-2013

Joan Deming

2013-2015

Jim Bruseth

 


 

Grievance Coordinator Elect

 

Term

Grievance Coordinator Elect

2003-2005

R. Berle Clay

2005-2007

Glen Doran

2007-2009

Kay Simpson

2009-2011

Joan Deming

2011-2013

Jim Bruseth

2013-2015

Doug Mitchell

 


 

Awards Committee Chair

 

Year

Awards Chair

2014

William Andrefsky

 


 

Nominations Chair

 

Year

Nominations Chair

1999

Heather McKillop

2000

Karen Rubinson

2001

Pat Cressey

2002

K. Kris Hirst

2003

Kay Simpson

2004

Stevan Pullins

2005

Larry Zimmerman

2006

John Jameson

2007

Jim Bruseth

2008

Elizabeth Benchley

2009

Doug Corner

2010

 

2011

 

2012

Julie King

2013

Mike Polk

2014

Sarah Herr

 


 

Nominations Committee

 

Year

Nominations Committee Member

1999

Claire Lyons (elected)

1999

Jeffrey Altschul (appointed)

2000

Lynne Sebastian (elected)

2000

James Delgado (appointed)

2001

Michael Polk (elected)

2001

Jodi Magness (appointed)

2002

Shelly Davis-King (elected)

2002

Jody Magness (appointed)

2003

Susan Chandler (appointed)

2003

Alan Kaiser (elected)

2004

Thomas E. Emerson (elected)

2004

Catherine Cameron (appointed)

2005

Joe Watkins (elected)

2005

Eugene Futato (appointed)

2006

Elizabeth Prine Pauls (elected)

2006

Bruce Ream (appointed)

2007

Mark Cassell (elected)

2007

Ken Becker (appointed)

2008

Jennifer Tobey (elected)

2008

Ken Becker (appointed)

2009

Don Weir (elected)

2009

 

2012

Michael Pfiffer

2013

David Hart (elected)

2013

Judy Sichler (appointed)

 


 

Standards Board

 

Year

Standards Board Member

1999

David Carlson

1999-2000

George "Rip" Rapp, Jr.

2000-2001

Laurie Slawson

2000-2002

Charles McGimsey

2001-2003

Leslie Eisenberg

2002-2004

John Doershuk

2003-2005

Michael J. Moratto

2004-2006

Cynthia Ann Bettison

2005-2007

Alex Barker

2006-2008

Tom Green

2007-2009

Thomas Emerson

2008-2010

Richard Ciolek-Torrello

2009-2011

Deborah Rotman

2010-2012

 

2011-2013

 

2012-2014

Mark Brandsner

2013-2015

Vergil Noble

2014-2016

Linda Stine

 


 

Standards Board Alternates

 

Year

Standards Board Alternate

1999

Mark Adler

1999-2000

Leslie Eisenberg

1999-2001

Roberta Greenwood

2000-2002

Jay Newman

2002-2003

John Doershuk

2002-2004

H. Edwin Jackson

2003-2005

Deborah Rotman

2004-2006

Ned Woodall

2005-2007

William Green

2006-2008

Nancy White

2007-2009

Michelle Terrell

2008-2010

James Karbula

2009-2011

Ed Huber

2010-2012

Steven Simms

2011-2013

Chris Horrell

2012-2014

Rochelle Lurie

2013-2015

April Beisaw

 


 

Director (Society for American Archaeology)

 

Year

SAA Director

1998-2000

William Lipe

2000-2003

Donna Seifert

2004-2007

Don Weir

2008-2012

Jo Reese

2013-present

Susan Chandler

 


 

Director (American Anthropological Association)

 

Year

AAA Director

2002-2003

Jeffrey Altschul

2004-2010

David Anderson

2011-present

Charles Cobb

 


 

Director (Society for Historical Archaeology)

 

Year

SHA Director

1998-1999

Vergil Noble

2000-2002

Robert Clouse

2003-2009

Robert Clouse

2010-present

Amanda Evans

 


 

Director (American Institute of Archaeologists)

 

Year

AIA Director

1999-2002

Ricardo Elia

2005-2006

Susan Kane

2007-2010

Nancy Wilkie

2011-present

Andrew Moore

 


Membership Management Software Powered by YourMembership.com®  ::  Legal/Privacy